Strona główna > Kup książki > Nietuzinkowi mieszkańcy Warszawy
„Nietuzinkowi mieszkańcy Warszawy”
Autor: Ewa Sztompke
Cykl: „Opowieści warszawskiej przewodniczki”
Promocja Wiosenna! Cena: 49,00 zł 35,00 zł
Wydawnictwo NOVA VEDA
Kategoria: varsaviana
Okładka: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 228
Format: druk
ISBN: 978-83-958388-9-7
Wydanie: drugie
Od Wydawcy
Znana warszawska przewodniczka Ewa Sztompke zaprasza swoich czytelników do udziału w literackich spacerach po dawnej Warszawie. Jest ich w tym tomie dokładnie trzydzieści, a każdy poświęcony innej wyjątkowej, nieszablonowej, czasem dziwacznej postaci z grona mieszkańców naszej ukochanej stolicy na przestrzeni całych jej dziejów, także kiedy stolicą Polski jeszcze nie była.
Autorka kreśli sylwetki postaci niesamowitych, zasłużonych, a także osobliwych, prawdziwych oryginałów, których życie wśród współczesnych im warszawiaków stanowiło temat rozmów czy zwyczajnych plotek, było okazją do anegdot, powodem oburzenia lub podziwu. Wiele z nich znajdujemy na najlepszych kartach historii naszego narodu.
Autorka jest mistrzynią opowiadania, kultywuje najlepsze tradycje gawęd, które w czasach, kiedy nie było telewizji i internetu przyciągały naszych przodków do kręgu wokół ogniska czy na miękki dywan przy kominku. Znacie? To posłuchajcie… W tym wypadku – poczytajcie!
Małgorzata Kalicińska – saskokępianka – o książce:
„Każdy, kto mieszka w Warszawie i używa określenia „warszawiak”, powinien coś o stolicy wiedzieć. Poczytać. Mnie urzekła Ewy ściągawka! I choć ojca miałam varsavianistę, i znam kilka opowieści o moim mieście, Ewa uzupełniła moją wiedzę w sposób lekki i niewymuszony.
A kto wie mało, może się umówi na spacer po Warszawie właśnie z Ewą jako przewodniczką i po prostu pospaceruje z Nią i posłucha?
Opowieści Ewy o Warszawie polecam serdecznie!”
Z rozdziału 22 „Mistrz ciętej riposty, człowiek legenda – Franciszek Fiszer”:
Franciszek Fiszer był postacią niezwykle barwną i niebanalną. Właściwie to była najbardziej kolorowa osobowość cyganerii artystyczno-literackiej przełomu wieków XIX i XX. Mistrz celebry towarzyskiej, skupiający wokół siebie najświetniejszych artystów tamtej epoki. Stały bywalec kawiarni i salonów towarzyskich, niebywały smakosz i znawca kuchni, klasyk absurdu i twórca wielu zabawnych bon motów.
Kim jeszcze był Franciszek? Filozofem i erudytą, choć to nie wszystkie przymioty określające Fiszera. On sam, na to pytanie tak odpowiedział, kiedy to pewien kelner, zachęcony napiwkiem zapytał: Jak mam szanownego pana tytułować? Prezes, dziedzic, dyrektor? – Nie, możesz do mnie ostatecznie mówić Bóg Ojciec. Franciszek Fiszer był po prostu jedynym, niepowtarzalnym Franciszkiem Fiszerem!
(* powrót na początek strony *)
Inne książki Autorki z cyklu „Opowieści warszawskiej przewodniczki”